What is the coefficient of H20 when the following equation is properly balanced
ID: 543637 • Letter: W
Question
What is the coefficient of H20 when the following equation is properly balanced A)3 B) 4 C) 6 D) 12 E) 24 14. Chloribe gas can be made from the reaction of manganese dioxide with hydrochloric acid )+4liciaq) MaCl2(aq) + 2112001) +Cl2(g) to the above reaction, determine the limiting reactant when 5.6 moles of Mn02 are reacted wisth 7.5 moles of A) Mn02 B) HCI C) MaClh D) Cl2 E) No reagent is limiting 15. Calorine gas reacts with phosphorus to produce phosphorus pentachloride. How many grams of PCIs are produced from 3.5 g of Cih and excess P? A) 1.4g B)4.1 g C) 8.2 g D) 0.020 g E) 730 g 16. Calculate the mass of excess reagent remaining at the end of the reaction in which 90.0 g of SOz are mixod with 100 g of 02 2S02 +02 2503 A) 115g B) 225 g )675g D) 775g E) 400 gExplanation / Answer
13) the balanced chemical equation will be
Al4C3 + H2O ---> Al(OH)3 + CH4
Al4C3 + 12H2O ---> 4Al(OH)3 + 3CH4
so coeffecient of H2O is 12
14)
The balanced equation is
MnO2 + 4HCl ---> MnCl2 + 2H2O + Cl2
So here 1mole of MnO2 will react with four moles of HCl
Therefore for 5.6moles of MnO2 we need = 4 X 5.6 moles of HCl = 22.4 moles
The moles of HCl present = 7.5 moles
So the limiting reagent is HCl
15) The reaction is
5Cl2 + 2P ---> 2PCl5
As per the balanced equation 5 moles of Cl2 will give two moles of PCl5 when Phosphorous is taken in excess
The moles of Cl2 present = Mass of Cl2 / Molecular weight of Cl2 = 3.5 / 71 = 0.049 moles
The moles of PCl5 produced = 2/5 X moles of Cl2 = 2/5 X 0.049 = 0.0196 moles
Mass of PCl5 produced = Moles X molecular weight = 0.0196 moles X 208.2 g / mole = 4.081 grams = 4.1 grams
16)
The balanced equation is
2SO2 + O2 ---> 2SO3
two moles of O2 will react with one mole of O2 to give two moles of SO3
Moles of SO2 present = Mass / Molecular weight = 90 / 64g / mole = 1.41 moles
1.41 moles of SO2 will react with 1.41/2 moles of O2 = 0.705 moles
Moles of O2 present = Mass / Molecular weight = 100 / 32 = 3.125 moles
Moles of O2 left (excess reagent) = 3.125 - 0.705 = 2.42 moles
Mass of O2 left = Moles X molecular weight = 2.42 moles X 32g / mole = 77.44 grams = 77.5grams (approx)
Al
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.