What is the centripetal acceleration of a bug on the rim of a 11.0-in.-diameter
ID: 1264760 • Letter: W
Question
What is the centripetal acceleration of a bug on the rim of a 11.0-in.-diameter disk if the disk accelerates uniformly from rest to an angular speed of 80.0 rev/min in 4.70 s?
I already found:
tangental acceleration = 0.2489454 m/s^2
tangental velocity = 1.1704066 m/s
I thought that the centripetal acceleration was directly related to the tangental acceleration via:
centripetal acceleration = (tangental acceleration)^2/r? or centripetal acceleration = r^2omega? but when I tried these I'm not getting the correct answer...
Explanation / Answer
centripetal acceleration
a_c = v^2 / r
= ( r w )^2 / r
= r w^2
= (0.2794 m)(80*2*pi /60 s)^2
= 19.6 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.