The reaction has a half-life of 2.40 × 10 seconds when the initial ammonia conce
ID: 543633 • Letter: T
Question
The reaction has a half-life of 2.40 × 10 seconds when the initial ammonia concentration is 2.00 M. How long does it take for the concentration of ammonia to decrease from 2.00 M to 1.16 M?
t=____ seconds
Explanation / Answer
t1/2 = [A0]/2K
K = [A0]/2 t1/2
= 2/2*2.4*10^3 = 0.00042M/sec
[A0] -[A] = kt
2-1.16 = 0.00042 *t
0.84 = 0.00042*t
t = 0.84/0.00042 = 2000seconds >>>>answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.