1.)The enthalpy of combustion of benzoic acid (C_66H_55CO_22H) is –3243 kJ/mol.
ID: 543368 • Letter: 1
Question
1.)The enthalpy of combustion of benzoic acid (C_66H_55CO_22H) is –3243 kJ/mol. The burning of 1.707 g of benzoic acid in a calorimeter causes the temperature to increase by 2.843 °C. What is the heat capacity (in kJ/°C) of the calorimeter?
2.)If 1.785 g of ethanol (CH_33CH_22OH) is burned in a constant volume calorimeter causing a temperature increase of 4.32^{circ}C, then what is the molar heat of combustion in units of kJ/mol of ethanol? (Heat capacity of the calorimeter is 9.49 kJ/^{circ}C.)
3.) Which of the following explains why the bomb calorimeter exemplifies the First Law of Thermodynamics.
A It requires the slow flow of heat energy and information is not lost
B The loss of heat energy from the sample becomes the gain in heat energy of the water bath
C It operates under standard isobaric conditions
PLEASE EXPLAIN ANSWERS IM LOST IN THIS CHAPTER
Explanation / Answer
1. Calculate the moles of benzoic acid, (molar mass = 122.12 g/ mol)
moles = mass / molar mass = 1.707 / 122.12 = 0.014 moles of benzoic acid
the heat of combustion is 3243 kJ/mol
multiply heat of combustion by the moles of benzoic acid
3243 * 0.014 = 45.402 KJ
Heat = heat capacity calorimeter * (temperature difference)
45.402 = Heat capacity calorimeter * 2.843
Heat capacity calorimeter = 45.402 / 2.843 = 15.97 kJ / C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.