2. Repeat Part D using 25.00 mL of the unknown weak acid (instead of HCl). The u
ID: 542937 • Letter: 2
Question
2. Repeat Part D using 25.00 mL of the unknown weak acid (instead of HCl). The unknown l have a concentration of approximately 0.1 M. The equivalence point of a weak acid wil acid/strong base titration is at an alkaline pH.Qureumin, which changes color within the range 8-9, can be used as the indicator. 3. Plot pH vs. volume of NaOH added. Find the concentration of the unknown acid and values for pKa and Ka. Recall that the pKa corresponds to the pH at half the equivalence point yolume. Be sure to gather some pH data around this volume. lunc A 3.3 3, 7 4.2 1.3 2 5. 2 5.3 s.f 2.9 20 24( 2f5 26/Explanation / Answer
First of all we have to find the concentration of unknown acid.
Given,
Initial concentration of unknown acid = 0.1 M
Volume of unknown acid used = 25 ml
Reaction of NaOH with unknown acid,
HA + NaOH ---> NaA + H2O
1 mol of unknown acid reacts with NaOH to form 1 mol conjugate base of the acid (A-). So, by adding NaOH to the solution decreases the moles of unknown acid (concentration).
To find the concentration of the unknown acid,
Initial No. of moles of unknown acid = Molarity x Volume
= 0.1x 25= 25 mmol
When 1 ml of NaOH is added. So,
No. of mole of NaOH added = 0.1008 x 1= 0.1008 mmol
{Molarity of NaOH = 0.1008}
Now,
No. of moles of unknown acid left = Initial No. of moles of unknown acid - No. of moles of NaOH
= 2.5 - 0.1008= 2.3992 mmol
Total volume of solution = 25 ml + 1ml = 26 ml
So, concentration of unknown acid = no. of mol/volume of solution
= 2.3992 mmol/ 26 ml = 0.0923 mmol/ml= 0.0923 M
Similarily doing for other values, we get the concentration of unknown acid in each steps.
8.7
We know that
pH = pKa + log([A-]/[HA])
when [A-]=[HA]
then pH=pKa
As the volume of the solution is same. So we can deal with no. of moles of [A-] and [HA].
and we know
No. of moles of NaOH consumed = No. of moles of A- produced.
So, from the table, we clearly see that
at pH =4.8
the no. of mole of NaOH is approximately equal to no. of moles of unknown acid.
So,
pKa = 4.8
pKa = -log Ka
Ka = 10^(-4.8) = 1.58 x 10^(-5)
Volume of NaOH (ml) pH No.of moles of NaOH(mmol) No. of moles of unknown acid (mmol) Concentration of unknown (M) 0 3.3 0 2.5 0.1 1 3.7 0.1008 2.3992 0.0923 2 3.9 0.2016 2.2984 0.0851 3 4.1 0.3024 2.1976 0.0785 4 4.2 0.4032 2.0968 0.0723 5 4.3 0.5040 1.996 0.0665 6 4.4 0.6048 1.8952 0.0611 7 4.5 0.7056 1.7944 0.0561 8 4.6 0.8064 1.6936 0.0513 9 4.6 0.9072 1.5928 0.0468 10 4.7 1.0080 1.492 0.0426 12 4.8 1.2096 1.2904 0.0349 14 4.9 1.4112 1.0888 0.0279 16 5.1 1.6128 0.8872 0.0216 18 5.2 1.8144 0.6856 0.0159 20 5.3 2.0160 0.484 0.0108 22 5.6 2.2176 0.2824 0.0060 24 5.8 2.4192 0.0808 0.0016 25 6.3 2.5200 -0.02 - 25.5 7.9 2.5704 -0.0704 - 268.7
2.6208 -0.1208 -Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.