2. Question Details SerCP8 19.P062. My Notes Ask Your Teacher A single-turn squa
ID: 2304916 • Letter: 2
Question
2. Question Details SerCP8 19.P062. My Notes Ask Your Teacher A single-turn square loop of wire 1.00 cm on a side carries a counterclockwise current of 0.300 A. The loop is inside a solenoid, with the plane of the loop perpendicular to the magnetic field of the solenoid. The solenoid has 20 turns per centimeter and carries a counterclockwise current of 10.0 A. Find the force on each side of the loop and the torque acting on the loop. N (top side) N (bottom side) N (left side) N (right side) Nm (torque) Need Help?edTalk to s TutorExplanation / Answer
B=Magnetic field of solenoid=unI
n=20/0.01=2000
B=0.025 T
Force on top side=i*l*B=7.53*10^(-5)N
Force on bottom=-7.53*10^(-5) N
Force on left side=7.53*10^(-5) N
Force on right side=-7.53*10^(-5) N
Torque=0Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.