2. In a study of the alcohol dehydrogenase catalysed oxidation of of ethanol at
ID: 542008 • Letter: 2
Question
Explanation / Answer
For 1st order reaction:
ln[A]=kt+ln[A]o.
here [A] concentration at time = 56.0 m mol /L
[A0], initial concentration = 220.0 m mol /L
t = 1.22*10^4 s
thereore; rate constant k will be calculated as follows:
ln[A]=kt+ln[A]o.
ln 56.0 m mol /L =k * 1.22*104 s +ln 220.0 m mol /L
ln 56.0 m mol /L - ln 220.0 m mol /L =k * 1.22*10^4 s
- 1.368 m mol /L =k * 1.22*10^4 s
k = 1.12 *10^-4 m mol /L / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.