2. For the addition of 125.00 mL of 0.1352 M calcium bromide to 175.00 mL of 0.1
ID: 540436 • Letter: 2
Question
2. For the addition of 125.00 mL of 0.1352 M calcium bromide to 175.00 mL of 0.1015 M sodium oxalate, determine the following: a. Write the balanced molecular equation for the reaction.b. What is the limiting reagent? c. What is the molarity of all ions in the final solution? d. Assuming the reaction proceeds at 100 %, what volume of the limiting reagent is required to produce 45.50 g of the precipitate if the concentrations remain the same? e. What molarity of the limiting reagent would be required if 100.00 mL of that solution were used and the desired amount of precipitate was 75.00 g?Explanation / Answer
Balanced equation:
CaBr2 + Na2C2O4 ====> CaC2O4 + 2 NaBr
Reaction type: double replacement
Moles of CaBr2 = 125 x 0.1352 /1000 = 0.0169 Moles
Moles of Soidum Oxalate = 175 x 0.1015 /1000 = 0.0177625 Moles
One equivalent of each reagent is needed
Hence Limiting reagent is Calcium Bromide
45.5 gm of calcium oxalte = 45.5 / 128.09 = 0.35519 Moles
Volume of the solution needed = 0.35519 x 1000 / 0.1352 = 2627 ml or 2.627 Liter
75 gm of calcium oxalte = 75 / 128.09 = 0.5854 Moles
Volume of the solution needed = 0.5854 x 1000 / 0.1352 = 4329 ml or 4.329 Liter
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.