8 A gas mixture of oxygen, nitrogen, and carbon dioxide has a total pressure of
ID: 539996 • Letter: 8
Question
8 A gas mixture of oxygen, nitrogen, and carbon dioxide has a total pressure of 2.30 atm. If the partial pressure of the oxygen is 650. mm Hg and the partial pressure of the carbon dioxide is 1.10 atm, what is the partial pressure of the nitrogen in mm Hg? A. 262 mm Hg B. 234 mm Hg C. 258 mm Hg D. 300. mm Hg 8 A gas mixture of oxygen, nitrogen, and carbon dioxide has a total pressure of 2.30 atm. If the partial pressure of the oxygen is 650. mm Hg and the partial pressure of the carbon dioxide is 1.10 atm, what is the partial pressure of the nitrogen in mm Hg? A. 262 mm Hg B. 234 mm Hg C. 258 mm Hg D. 300. mm Hg 8 A gas mixture of oxygen, nitrogen, and carbon dioxide has a total pressure of 2.30 atm. If the partial pressure of the oxygen is 650. mm Hg and the partial pressure of the carbon dioxide is 1.10 atm, what is the partial pressure of the nitrogen in mm Hg? A. 262 mm Hg B. 234 mm Hg C. 258 mm Hg D. 300. mm HgExplanation / Answer
total pressure = 2.30 atm = 1748 mmHg
total pressure = sum of individual pressures
Ptotal = PO2 + PCO2 + PN2
1748 = 650 + 836 + PN2
PN2 = 1748 - 650 - 836
PN2 = 262 mmHg
answer = option A = 262 mmHg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.