A 16.96 g mixture of sugar (C12H22O11) and table salt (NaCl) is dissolved in 211
ID: 539856 • Letter: A
Question
A 16.96 g mixture of sugar (C12H22O11) and table salt (NaCl) is dissolved in 211 g of water. The freezing point of the solution was measured as -3.47 °C. Calculate the mass percent of sugar in the mixture. A list of Kf values can be found here.
Attached is above the link for Kf values.
Thanks
Sapling Learning A 16.96 g mixture of sugaz0n) and table salt (NaCI) is dissolved in 211 g of water. The freezing point of the solution was measured as-347 . Calculate the mass percent of sugar in the mixture. A list of values can be found here Number Previous Give Up & View Solution O Check Answer ) Next H Exit HintExplanation / Answer
Suppose amount of NaCl = X g
Amount of sugar = (16.96 – X) g
Number of moles of NaCl = Mass/molar mass = (X/58.44)
Number of moles of ions (Na+ and Cl-) = 2 x (X/58.44) = 2X/58.44
Number of moles of sugar = (16.96 – X)/342.30
Number of moles of solutes = 2X/58.44 + (16.96 – X)/342.30 = (684.6 X -58.44 X +991.1424) /20004.012
= (626.16 X + 991.1424)/20004.012
Molality (m) = Moles of solute/Weight of solvent in KG
m = (626.16 X + 991.1424)/(20004.012 x 0.211)
= (626.16 X + 991.1424)/4220.002532
Delta Tf = Kf x m
3.74 = 1.86 x (626.16 X + 991.1424)/4220.00
8485.38 = 626.16 X + 991.14
X = 11.97 g
% of NaCl = (11.97/16.96)x100 = 70.58 %
% of Sugar = 100 – 70.58 = 29.42 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.