A 16.8 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a constant force
ID: 2115295 • Letter: A
Question
A 16.8 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a constant force of 123 N acting at an angle of angle 34.9 above the
horizontal. The block is displaced 17.4 m and the coefficient of kinetic friction is 0.205. Find the work done by the 123 N force. The
acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Answer in units of J =1755.29
Find the magnitude of the work done by the force of friction. Answer in units of J=336.846
Find the work done by the normal force. Answer in units of J
What is the net work done on the block? Answer in units of J
Explanation / Answer
work done by force = force * displacement * cos theeta = 123 * 17.4* cos 34.9 = 1,755.289044 joules
friction force = mu * normal reaction
normal reaction = mg - F sin theeta = 16.8*9.8 - 123*sin 34.9 = 94.2660 N
so friciton = 94.2660 * 0.205 = 19.32454 N
work by friciton = friciton * distance = 19.32454 * 17.4 = 336.247 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.