The standard reduction potential for the half-reaction Sn^4+ + 2e^- rightarrow S
ID: 539559 • Letter: T
Question
The standard reduction potential for the half-reaction Sn^4+ + 2e^- rightarrow Sn^2+ is +0.15 V. Consider data from the table of standard reduction potentials for common half-reactions, in your text. For a galvanic cell under standard conditions, which of the following cathodic half reactions would produce at the anode, a spontaneous oxidation of Sn to Sn^2+ but not Sn^2+ to Sn^4+. Sn^4+ + 2e^- rightarrow Sn^2+ Pb^2+ + 2e^- rightarrow Pb 2H^+ + 2e^- rightarrow H_2 Fe^2+ + 2e^- rightarrow Fe PbSO_4 + 2e^- rightarrow Pb + SO_4^2- 2H_2O + 2e^- rightarrow H_2 + 2OH^-Explanation / Answer
Sn^4+ + 2e- Sn^2+ E0 = 0.15 v
2 H+ + 2 e H2(g) E0 = 0.0000 v
Pb2+ + 2 e Pb(s) E0 = 0.126 v
Sn2+ + 2 e Sn(s) E0= 0.13 v
PbSO4(s) + 2 e Pb(s) + SO42 E0 = 0.3588 v
Fe2+ + 2 e Fe(s) E0 = 0.44 v
2H2O + 2 e H2(g) + 2 OH E0 = 0.8277 v
in a galvanic cell ,
the electrode with higher reduction potential acts as cathode involves in reduction.
similarly, the electrode with lower reduction potential acts as anode involves in oxidation.
so that, Sn2+ + 2 e Sn(s) E0= 0.13 v
if the reduction potential is greater than -0.13 v , that can make the sn to involve oxidation to sn^2+ , and the electrode
which has potential less than 0.15 v donot oxidise the Sn^2+ into Sn^4+.
so that ,
answer :
Sn^4+ + 2e- Sn^2+ E0 = 0.15 v
2 H+ + 2 e H2(g) E0 = 0.0000 v
Pb2+ + 2 e Pb(s) E0 = 0.126 v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.