The standard half-cell potential for the reaction O2( g )+4H+( a q )+4e2H2O( l )
ID: 1068059 • Letter: T
Question
The standard half-cell potential for the reaction
O2(g)+4H+(aq)+4e2H2O(l) is +1.229 V at 298.15 K.
The aO2 = 1.00 assuming that the aH+ is equal to the molality.
Part A
Calculate E for a 0.500-molal solution of H2SO4 for aO2 = 1.00 assuming that the aH+ is equal to the molality.
Part B
Calculate E for a 0.500-molal solution of H2SO4 for aO2= 1.00 using the measured mean ionic activity coefficient for this concentration from the data tables in the textbook.
Part C
How large is the relative error if the concentrations, rather than the activities, are used?
EXPLAIN AND SHOW CALCULATIONS PLEASE
Explanation / Answer
for the given cell reaction,
Part A) molality of H2SO4 = 0.5 m
Using Nernst equation,
E = Eo - 0.0592/n logK
= 1.229 - 0.0592/4 log(1/(1)(0.5)^4)
= 1.211 V
Part B) using mean activity coefficient
= (1 + 0.5)/2 = 0.75
E = Eo - 0.0592/n logK
= 1.229 - 0.0592/4 log(1/(1)(0.75)^4)
= 1.221 V
Part C) Calculation require concentration values
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.