Determine the delta H degree of reaction [2]. [1]CH_4(g) + 2 O_2(g) rightarrow 2
ID: 539364 • Letter: D
Question
Determine the delta H degree of reaction [2]. [1]CH_4(g) + 2 O_2(g) rightarrow 2 CO_2 + H_2O delta H = -91.8 kJ [2] 4 CO_2 + 2H_2O rightarrow CH_4(g) + 4 O_2 (g) Using Hess's law, determine the delta H degree of reaction [4]. [1] 4 HCl(s) + O_2 (g) rightarrow 2 H_2O (l) + 2 Cl_2 (g) delta H = -204.2 kJ [2] H_2 (g) + F_2 (g) rightarrow 2 HF (l) delta H = -1200.0 kJ [3] 2 H_2 (g) + O_2 (g) rightarrow 2 H_2O (l) delta H = -571.6 kJ [4] 2 HCl(s) + F_2 (g) rightarrow 2 HF (l) + Cl_2 (g) When 50.00 mL of 1.00 M HCl is reacted with 0.400 g of zinc metal in a calorimeter, the temperature rises from 25.00 degree C to 32.18 degree C. Assume that the specific heat of the solution is 4.18 J/g degree C and its density is 1.00 g/mL. Calculate the molar enthalpy change in kilojoules/mole of zinc.Explanation / Answer
1)
Given for:
CH4(g) + 2 O2(g) ---> 2 CO2 + H2O
HO1 rxn = 2*Hof(CO2) + Hof(H2O) - Hof( CH4(g)) - 2*Hof(O2(g)) = -91.8 KJ
we need to calculate for:
4 CO2 + 2 H2O ---> 2 CH4(g) + 4 O2(g)
Ho2 rxn = 2*Hof(CH4(g)) + 4*Hof(O2(g)) - 4*Hof( CO2) - 2*Hof(H2O)
Ho2 rxn = 2*[Hof(CH4(g)) + 2*Hof(O2(g)) - 2*Hof( CO2) - Hof(H2O)]
Ho2 rxn = -2*[2*Hof(CO2) + Hof(H2O) - Hof( CH4(g)) - 2*Hof(O2(g))]
Ho2 rxn = -2*[Ho1 rxn]
Ho2 rxn = -2*[-91.8 KJ]
Ho2 rxn = 183.6 KJ
Answer: 183.6 KJ
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.