A 25.5-g aluminum block is warmed to 65.1C and plunged into an insulated beaker
ID: 538505 • Letter: A
Question
A 25.5-g aluminum block is warmed to 65.1C and plunged into an insulated beaker containing 55.0 g of water initially at 22.1 C. The aluminum and water are allowed to come to thermal equilibrium. Specific Heat of H2O= 4.19 J/g•C, Specific Hear of Al = 0.903 J/g •C. Assuming that no heat is lost, what is the final temperature of the water and aluminum? A 25.5-g aluminum block is warmed to 65.1C and plunged into an insulated beaker containing 55.0 g of water initially at 22.1 C. The aluminum and water are allowed to come to thermal equilibrium. Specific Heat of H2O= 4.19 J/g•C, Specific Hear of Al = 0.903 J/g •C. Assuming that no heat is lost, what is the final temperature of the water and aluminum?Explanation / Answer
Let substance 1 be water and 2 be Al
Given:
m1 = 55.0 g
T1 = 22.1 oC
C1 = 4.19 J/goC
m2 = 25.5 g
T2 = 65.1 oC
C2 = 0.903 J/goC
T = to be calculated
Let the final temperature be T oC
use:
heat lost by 2 = heat gained by 1
m2*C2*(T2-T) = m1*C1*(T-T1)
25.5*0.903*(65.1-T) = 55.0*4.19*(T-22.1)
T= 26.0 oC
Answer: 26.0 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.