Show work or include as much as explanation as needed to support the calculation
ID: 537846 • Letter: S
Question
Show work or include as much as explanation as needed to support the calculation. If you write just the final answer, you will not get full credit. Round off answer to correct SF. Zinc metal reacts with hydrochloric acid according to the equation: Zn(s) + 2HCl(aq) rightarrow ZnCl_2(aq) + H_2(g) When 0.183 g Zn metal combined with 58.0 mL of hydrochloric acid in a coffee-cup calorimeter, the initial temperature of 22.5 deg C increases to a maximum of 24.2 deg C. Assuming the density of the solution is 1.00 g/mL and its specific heat is 4.184 J/g deg C, calculate the delta H for the reaction per mole of zinc.Explanation / Answer
Zn (s) + 2 HCl (aq) ---------->ZnCl2 (aq) + H2 (g)
Step-1 Calculate the moles of Zn
Molar mass of Zn = 65.38 g /mol
Moles of Zn = Weight of Zn/ Molar mass of Zn
(0.183) / (65.38 g /mol) = 0.002799 mol Zn
Step-2 Calculate H of Zn
q = m CT
q = heat energy gained or lost by a substance
m = mass = 58ml x 1g/ml = 58 g
C= specific heat = 4.184 J/g·ºC as
T = change in temperature = 24.20 C – 22.50C = 1.7 0C
q = 58g x 4.184 J/g·C x 1.7 0C = 412.54 J
q rxn = - 412.54 J
H = (- 412.54 J) / (0.002799 mol)
= - 147388. 35 J/mol
= -1.47 x 10^2 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.