Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show work This print-out should have 7 questions. 005 10.0 points Multiple-choic

ID: 1302466 • Letter: S

Question

Show work

This print-out should have 7 questions. 005 10.0 points Multiple-choice questions may continue on If a metal wire carries a current of 110 mA, the next column or page find all choices how long does it take for 6.10x1020 electrons before to pass a given cross-sectional area anywhere along the wire? The fundamental charge is 001 10.0 points 1.602 x 10 The compressor on an air conditioner draws r in units of s 89.1 A when it starts up. The start-up time is about 0.243 s 006 10.0 points How much charge passes a cross-sectional The current in a lightning bolt is 5.0 x 105 A. area of the circuit in this time? How much charge passes through a cross- Answer in units of C sectional area of the lightning bolt in 3.1 s? r in units of C 002 10.0 points An automobile battery is an example of a 007 10.0 points In a particular television picture tube, the 1. dry ce measured beam current is 75.7 pu A How many electrons strike the tube screen 2. thermocouple. every 19 s? The fundamental charge is 19 1.602 x 10 wet cell r in units of electrons 4. fuse 003 10.0 points When electrons move back and forth, revers- ing their direction regularly, the current is called 1. induced current a short circuit alternating current 4. direct current 004 10.0 points The total charge that an automobile battery can supply without being recharged is given in terms of Ampere-hours. A typical 12-V battery has a rating of 72 A h. Suppose you forget to turn off the headlights in your parked automobile If each of the two headlights draws 1.6 A find out the time before your battery is dead" Answer in units of h

Explanation / Answer

1) Q = charge = current * time = 89.1 * 0.243 =21.6513 C

2) wet cell

3) alternating current

4) time = 72/(1.6 *2) =22.5 h

5) n = 6.1x1020

     q = total charge = n*1.6x10-19 = 97.6 c

       time = q/current =97.6/ (110 ) = 887 s

6) charge =5x105 x3.1 =15.5 x105 c

7) q = charge strike = 75.7 x19 micro C

       n = number of electron = q/(1.6x10-19)   = 8.98x1015

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote