can you please upload with full calculation. Example 6 Purge Considerable intere
ID: 536073 • Letter: C
Question
can you please upload with full calculation.
Explanation / Answer
feed to the process : H2= 67.3 moles, CO=32.5 moles and CH4= 0.2
Under steady state, moles of CH4 in the feed= moles of CH4 in the purge
P= Purge
Writing overall CH4 balance
P*3.2/100= 0.2, P=0.2*100/3.2=6.25 moles
CO and H2 in the purge= 6.25*(1-3.2/100)= 6.05
The reaction is CO+2H2------àCH3OH
Molar ratio of H2:CO (Theoretical) = 2:1
Actual ratio of H2:CO= 67.3:32.5=2.1:1
Excess reactant is H2. Hence all the CO gets reacted.
total of CO and H2 entering =67.3+32.5= 99.8
and x= moles of CO the limiting reactant converted
2x moles of H2 get converted
Hence 3x moles of mixture give x moles of CH3OH
Hence
CO and H2 entering = moles of CO and H2 consumed+CO and H2 in the purge
99.8= 3x+6.05
Hence x=(99.8-6.05)/3= 31.25 moles
So CH3OH produced, E = 31.25
CO= 31.25 moles of CO and moles of H2= 62.50
Hence moles of CO in the purge= 32.5-31.25= 1.25 moles of CO and 67.3-62.5=4.8 moles of H2
Composition of purge : CO= moles of CO/total moles of purge= 1.25/6.25= 0.2, H2= 4.8/6.25= 0.768
CH4=3.2/100 =0.032
This is also the composition of recycle
Writing balance across the reactor. Let R= recycle
CO entering the reactor = 32.5+R*0.2
CO reacted= (32.5+R*0.2)*0.18
For 1 mole of CO entering, 1 mole of CH3OH is formed
Hence (32.5+R*0.2)*0.18=31.25
32.5+R*0.2= 31.25/0.18= 173.6
R*0.2= 173.6-32.5
R*0.2= 141.1, R= 141.1/0.2= 705.5 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.