Ionization is the removal of an electron to form a cation. It is possible to det
ID: 535500 • Letter: I
Question
Ionization is the removal of an electron to form a cation. It is possible to determine the ionization energy for hydrogen using the Bohr equation, making the assumption that ionization is the transition from n=1 to n=. How much energy (in kJ) is required to ionize 1 mole of hydrogen atoms? A. 2.18 x 10-18 J B. 4.72 x 103 J C. 1.66 x 103 J D. 1.31 x 103 J E. 5.72 x 103 J ______ Answer: D
7. Calculate the kinetic energy of the photoelectron emitted by a metal (threshold energy is 1.50 x 10-19 J) exposed to light of wavelength 5.00 x 10-7 m (the energy beyond that required to knock electron goes into electron kinetic energy). A. -3.98 x 10-19 J B. 3.98 x 10-19 J C. 2.48 x 10-19 J D. 1.50 x 10-19 J E. 8.3141 J ______ Answer: C
can you please explain the steps to get the answer. I have the answers but i dont now how to get them.
Explanation / Answer
1/ = R(1/n2 - 1/m2)
1/ = 1.1*107(1/(1)2 - 1/()2)
1/ = 1.1*107(1 - 0)
1/ = 1.1*107
= 9.0909*10-8m
E = hc/
E = 6.62*10-34 * 3x108 / 9.0909*10-8
E = 2.1846*10-18 J
E = 2.1846*10-21 kJ
1 mole of H atom has 6.022×1023 number of atoms
then E = 2.18*10-21 x 6.02*1023 kJ/mol
E =1312 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.