An organic contaminant with a molecular mass of 280 g/mol has to be removed from
ID: 535206 • Letter: A
Question
An organic contaminant with a molecular mass of 280 g/mol has to be removed from an
aqueous medium. The concentration of this contaminant is 5 g/l. The membrane
selected to perform its removal has an internal diameter of 1 mm and a length of 60 cm.
The filtration process is inside-out. Optimal operating conditions were defined as:
transmembrane pressure of 10 bar, cross-flow velocity of 1.5 m/s and temperature of 25
.C. Under these conditions, a permeate flux of 15 l/(m2.h) was obtained. It was also
observed an apparent rejection of the contaminant of 90%.
a) Determine the mass transfer coefficient for the backward diffusion
process
b) Determine the concentration of solute at the membrane surface and the
polarization modulus.
Additional information:
Please consider as valid the following mass transfer correlation:
Sh = kdi/D= 0, 04 Re0,75 Sc0,33
with: Re = (p v d) /u ; Sc = u/(pD)
p = 103 kg/m3; u = 1.1X 10-3 Pa·s; D = 4.2 X 10-10 m2/s
1 bar = 1 X 105 Pa pi = R T Cmolar R = 0,082 bar l/(mol·K)
Explanation / Answer
Answer:
I have recalculated the values of the constants provided in the question
a) Mass transfer coefficient for back diffusion process
Step 1: we calculate the Mass transfer coefficient
Kc= Sh x D/ ( dia of membrane)
=(0.04X 4.2 X 10-10 )/ 0.001
= 1.68X 10-8 m/s
Step 2:Concentration of solute at membrane surface
the flux of solute
N = permeate flux X (difference in pressure)
= 15 X (10)
=150 l/m2 h
= 4.167 X 10-5 m/s
j = K ( diff. in concentration)
= 8.85 mol/l
hence concentration of solute at the membrane surface = 8.85 mol/l
Step 3:
Polarization factor:
tranfer fluk (J)X reject factor/ mass transfer coeff.
= 0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.