Using a sample of 0.385 g of Alka-Seltzer, the mass of CO_2 is found to be 0.122
ID: 533405 • Letter: U
Question
Using a sample of 0.385 g of Alka-Seltzer, the mass of CO_2 is found to be 0.122 g. Calculate and enter response (numerical value only) to three significant figures a) The mass of NaHCO_3 that produced the 0.122 g of CO_2:Answer is _____ b) The mass of NaHCO_3 in the sample. Answer is _____ c) The mass of NaHCO_3 in the tablet assuming the mass of the tablet is 3.50 g. Answer is _____ If based on the procedure described in the lab procedure, the data is Mass (before reaction):test tube + HCl(aq) stir bar + capsule 26.042 g Mass (after reaction):test tube + HCl(aq) stir bar + capsule 25.783 g 144 mL Volume of water displaced from the wash bottle 293.6 K Temperature of the CO_2 (g) 0.986 atm CO_2 (g) pressure Calculate each of the items below to three significant figures. Enter only the numerical value in the answer box. a) Calculate the mass of CO_2 (g) _____ b) Calculate the moles of CO_2(g) _____ c) Calculate the density of CO_2 (g) in g/L _____ d) Calculate the molar mass of CO_2 assuming a temperature of 293.6 K. _____Explanation / Answer
1. 1 mole of tablet (NaHCO3) gives 1 mole of CO2
a) mass NaHCO3 that produced CO2 = (0.122/44) x 84 = 0.233 g
b) % NaHCO3 in tablet = 0.233 x 100/0.385 = 60.52%
c) mass NaHCO3 If tablet is 3.50 g = 0.6052 x 3.50 = 2.12 g
2. From the given data
a) mass CO2 formed = 26.042 - 25.783 = 0.259 g
b) moles CO2 = 0.259/44 = 0.006 mol
c) density CO2 = 0.259/0.144 = 1.799 g/L
d) molar mass CO2 = 1.799 x 0.08205 x 293.6/0.986 = 43.953 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.