Using a large unsealed flask, a student dissolved NaOH(s) in enough water to mak
ID: 486627 • Letter: U
Question
Using a large unsealed flask, a student dissolved NaOH(s) in enough water to make up 150 ml of a 30% solution by mass. Laboratory temp is 25 degrees C current pressure is 760 torr. How much heat would student need to remove to keep solution at lab temp? Assuming the flask is sufficiently insulated to be considered adiabatic, what is the max temp that can be attained? Using a large unsealed flask, a student dissolved NaOH(s) in enough water to make up 150 ml of a 30% solution by mass. Laboratory temp is 25 degrees C current pressure is 760 torr. How much heat would student need to remove to keep solution at lab temp? Assuming the flask is sufficiently insulated to be considered adiabatic, what is the max temp that can be attained? How much heat would student need to remove to keep solution at lab temp? Assuming the flask is sufficiently insulated to be considered adiabatic, what is the max temp that can be attained?Explanation / Answer
At 25oC heat of solution of NaOh in water is -44.2 kJ mol-1
density of water is 0.998gm/mL
mass of water = 150mL * 0.998gm/mL = 149.7 gm
q = mCp(Tf - Ti)
q = 149.7gm *4.184 J/gmoC (Tf - 25)
since the flask is adiabatic, q = 0
0 = 626.3448 (Tf - 25)
Tf -25 = 0
Tf = 25oC = max temperature that can be attained
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.