Using a \"standard value\" for the speed of light of c = 3 times 10^8 m/sec. the
ID: 1554553 • Letter: U
Question
Using a "standard value" for the speed of light of c = 3 times 10^8 m/sec. the determine the quantity requested in each case: (all radiations are assumed to travel in air). WNAA frequency 90.1 MHz (MegaHertz) Wavelength? Low Infrared frequency 1.2 times 10^12 Hz Wavelength? wavelength _____. wavelength _____. "WiFi" EM waves have a wavelength of lambda = 2.5 cm. frequency? Orange light has a wavelength of 600 nm (nanometers) frequency? frequency _____ frequency _____ a) List the following EM waves in order of their frequency (lowest to highest): ultraviolet, infrared Radio/Tv, Gamma Ray, Visible, X-ray Lowest _____.Explanation / Answer
=c where is the wavelength, is the frequency and c is the speed of light
=c /
ist blank) =3.32m
2nd blank) =2.5 E-4 m
v=c/
3rd blank) v=3*10^8/(2.5*10^-2)=1.2*10^10 Hz
4th blank)v=3*10^8/(6*10^-7)=5*10^14 Hz
5th blank) radio/tv, infrared,visible, ultraviolet , X-ray , Gamma ray
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.