Any number of green plants can photosynthesize glucose (C_6H_12O_6) from carbon
ID: 533210 • Letter: A
Question
Any number of green plants can photosynthesize glucose (C_6H_12O_6) from carbon dioxide and water, producing oxygen as the remaining product. In an experiment in a biochemistry lab, 0.917 grams of glucose was produced in such an experiment. Calculate the volume of oxygen produced if it was collected over water at 42.0 degree C and a pressure of 736 Torr. The vapor pressure of water at 42.0 degree C is approximately 0.0987 atmospheres. Also, many grams of carbon dioxide were used in this biosynthesis?Explanation / Answer
6CO2 + 6 H2O ------------------------> C6H12O6 + 6 O2
Temeperature = 42 + 273 = 315 K
Pressure of O2 = 736-42 = 694 torr
= 0.913 atm
moles of glucose = 0.917 / 180 = 5.09 x 10^-3
moles of O2 = 5.09 x 10^-3 x 6 = 0.0306
volume = n R T / P
= 0.0306 x 0.0821 x 315 / 0.913
= 0.866 L
volume of O2 = 0.866 L
from balanced equation moles of CO2 = moles of O2
moles of CO2 = 0.0306
mass of CO2 = 0.0306 x 44
mass of CO2 = 1.35 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.