Calculate the mass percent (m/m) of a solution prepared by dissolving 41.59 g of
ID: 531700 • Letter: C
Question
Calculate the mass percent (m/m) of a solution prepared by dissolving 41.59 g of NaCl in 150.6 g of H2O.
Express your answer to four significant figures.
Part B
Vinegar is a solution of acetic acid in water. If a 325 mL bottle of distilled vinegar contains 16.5 mL of acetic acid, what is the volume percent (v/v) of the solution?
Express your answer to three significant figures.
Part C
Calculate the mass/volume percent (m/v) of 24.0 g NaCl in 65.0 mL of solution.
Express your answer to three significant figures.
Part D
Calculate the molarity (M) of 155.2 g of H2SO4 in 1.150 L of solution.
Express your answer to four significant figures.
Mass percent (m/m) = %Explanation / Answer
A)
(m/m)% = mass of NaCl * 100 / total mass
= 41.59*100/(41.59+150.6)
= 21.64 %
Answer: 21.64 %
B)
(V/V)% = volume of acetic acid * 100 / total volume
= 16.5*100/325
= 5.08%
Answer: 5.08 %
C)
(m/V)% = mass of NaCl * 100 / volume of solution
= 24.0*100/65.0
= 36.9%
Answer: 36.9 %
D)
Molar mass of H2SO4,
MM = 2*MM(H) + 1*MM(S) + 4*MM(O)
= 2*1.008 + 1*32.07 + 4*16.0
= 98.086 g/mol
mass,m = 155.2 g
number of mol,
n = mass/molar mass
= 155.2/98.086
= 1.582 mol
volume , V = 1.150 L
Molarity,
M = number of mol / volume in L
= 1.582/1.15
= 1.376 M
Answer: 1.376 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.