Calculate the magnitude of the magnetic force on an electron moving at speed 7.0
ID: 1537957 • Letter: C
Question
Calculate the magnitude of the magnetic force on an electron moving at speed 7.09 x 105 m/s for the direction shown in part a of the figure below . The magnetic field has magnitude B = 0.355 T.
1. Magnitude?
What is its direction?
a) The direction is into the page.
b) The direction is out of the page.
2. Now calculate the magnitude of the magnetic force on the same electron for direction b. As shown, 1 = 20.6°?
What is its direction?
a)The direction is out of the page.
b) The direction is into the page.
3. And now calculate the magnitude of the magnetic force on the same electron for direction c. As shown, 2 = 35.0°.
What is its direction?
a) The direction is out of the page.
b) The direction is into the page
What is its direction?
Explanation / Answer
(a)
magnetic force Fb = q*v*B*sintheta
theta = angle between velocity vector and magnetic field = 90
Fb = q*v*B
Fb = 1.6*10^-19*7.09*10^5*0.355
Fb = 4.027*10^-14 N
Fb = q*(v x B)
direction = OUT OF PAGE
==============================
(b)
magnetic force Fb = q*v*B*sintheta
theta = angle between velocity vector and magnetic field = 110
Fb = q*v*B*sin110
Fb = 1.6*10^-19*7.09*10^5*0.355*sin110
Fb = 3.784*10^-14 N
Fb = q*(v x B)
direction = INTO THE PAGE
===============================
(c)
magnetic force Fb = q*v*B*sintheta
theta = angle between velocity vector and magnetic field = 120
Fb = q*v*B*sin120
Fb = 1.6*10^-19*7.09*10^5*0.355*sin120
Fb = 3.487*10^-14 N
Fb = q*(v x B)
direction = OUT OF PAGE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.