A gas evolved during the fermentation of sugar was collected. After purification
ID: 531415 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
45) Number of moles of gas,n= (PV)/(RT)
Where
P= pressure= 702 mm Hg *(1atm/760mm Hg)=0.924 ATM
V= volume=25.0L
R=gas constant=0.0821L ATM /(mol-K)
T = temperature=22.5oC=22.5+273=295.5K
Plug the values we get n= 0.95 mol
Therefore option (A) is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.