Decomposition of Hydrogen Peroxide Oxygen was produced by the decomposition of h
ID: 531210 • Letter: D
Question
Decomposition of Hydrogen Peroxide Oxygen was produced by the decomposition of hydrogen peroxide (H_2O_2) according to the 2H_2O(aq) rightarrow O_2(g) + 2H_2O(I) A 5.0-ml aliquot of hydrogen peroxide solution produced a total of 40.2 ml of O_2 gas wit temperature at 35.0 degree C and O_2 pressure at 718 mmHg. Calculate the moles of oxygen evolved. (Use the Ideal gas law and R = 0.08206 L.atm/Based on the mole of O_2 collected, calculate the molar concentration of the 5-mL (H_2O_2) used. 2H_2O_2(aq) rightarrow O_2(g) + 2H_2O(I)Explanation / Answer
Ans 1 a)
According to the ideal gas law
pV = nRT
where p is pressure , V is volume , n is number of moles of gas , R is universal gas constant and T is temperature in kelvin
Putting all the terms in the formula above
718 mm Hg= 0.94474 atm
0.94474 x 0.0402 = n x 0.08206 x 308
n = 0.0015 moles
Number of moles of oxygen gas = 0.0015
b)
2 moles of hydrogen peroxide produces one mole of oxygen on decomposition
0.0015 moles of oxygen gas will be produced by 0.0015 x 2 = 0.003 moles of hydrogen peroxide.
Molarity = number of moles/ volume of solution in litre
M = 0.003 / 0.005
M = 0.6
So the molar concentration of hydrogen peroxide will be 0.6 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.