Any number of green plants can photosynthesize glucose (C_6 H_12 O_6) from carbo
ID: 528367 • Letter: A
Question
Any number of green plants can photosynthesize glucose (C_6 H_12 O_6) from carbon dioxide and water, producing oxygen as the remaining product. In an experiment in a biochemistry lab, 0.917 grams of glucose was produced in such an experiment. Calculate the volume of oxygen produced if it was collected over water at 42.0 degree C and at a pressure of 736 Torr. The vapor pressure of water at 42.0 degree C is approximately 0.0987 atmospheres. Also, many grams of carbon dioxide were used in this biosynthesis?Explanation / Answer
m = 0.917 g of glucose
mol = mass/MW = 0.917 /180 = 0.005094444 mol of glucose
find V of O2 required
if
6 CO2 + 6 H2O = C6H12O6 + 6 O2
moles of O2:
1 mol of glucose = 6 mol of O2
0.005094444 mol of glucse = 0.005094444 *6 = 0.0305666 mol of O2
PV = nRT
V = nRT/P
P fix = 736 - 0.0987*760 = 660.988 mm Hg
V = (0.0305666 )(62.3)(42+273)/660.988 = 0.907511 L = 907 mL
then
CO2 used:
1 mol of glucose = 6 mol of CO2
0.005094444 mol = 0.005094444 *6 = 0.030566664 mol of CO2
mass = mol*MW = 0.030566664*44 = 1.34493 g of CO2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.