30.0 g of P4010 is mixed with 75.0 g of water to form phosphoric acid: P4O10 (s)
ID: 528357 • Letter: 3
Question
30.0 g of P4010 is mixed with 75.0 g of water to form phosphoric acid: P4O10 (s)+ 6H2O (l) -----> 4 H3PO4 (aq) A.) which one is the limiting reactant? b.) how many grams of phosphoric acid will form? 30.0 g of P4010 is mixed with 75.0 g of water to form phosphoric acid: P4O10 (s)+ 6H2O (l) -----> 4 H3PO4 (aq) A.) which one is the limiting reactant? b.) how many grams of phosphoric acid will form? 30.0 g of P4010 is mixed with 75.0 g of water to form phosphoric acid: P4O10 (s)+ 6H2O (l) -----> 4 H3PO4 (aq) A.) which one is the limiting reactant? b.) how many grams of phosphoric acid will form?Explanation / Answer
change all to moles
mol of P4O10 = mass/MW = 30/283.886 = 0.10567 mol
mol of H2O = mass/MW = 75/18 = 4.1666 mol
ratio is 1:6
0.10567 mol of P4O10 needs = 0.10567 *6 = 0.63402
clearly, H2O is in exces
so
P410 is limiting reaction
b)
how much H3PO4 forms
1 mol of P4O10 --> 4 mol of acid
0.10567 mol of P4O10 reacts --> 0.10567 *4 = 0.42268 mol of acid
mass = mol*MW= 97.9952*0.42268 = 41.420 g of H3PO4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.