30. What is the value of a 3-month put with a strike price of $45 given the Blac
ID: 2805799 • Letter: 3
Question
30. What is the value of a 3-month put with a strike price of $45 given the Black-Scholes Option Pricing Model and the following information? Stock price Exercise price $46 $45 Time to expiration 25 Risk-free rate 3-month 45 call 065 $4.96 31·The assets of Bill's Boats are currently worth $47,600. These assets are expected to be worth either $45,000 or $53,000 one year from now. The company has a pure discount bond outstanding with a $50,000 face value and a maturity date of one year. The risk-free rate is 4 percent. What is the value of the equity in this firm? (Round your answer to the nearest whole dollar.)Explanation / Answer
30)
using put-call parity
P = C + X*EXP(-r*T) - S
= 4.96 + 45*EXP(-0.065*0.25) - 46
= 3.23
31)
Call when asset is 45000 = Max(0,45000-50000) = 0
Call when asset is 53000 = Max(0,53000-50000) = 3000
number of call option = (53000-45000) / (3000 - 0) = 2.667
Now
47600 = 2.667*C + 50000/(1+4%)
2.667*C = 4330.769
C = 1624 = equity value
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.