Solutions & Titrations - 1) What is the molarity of a solution made by dissolvin
ID: 528208 • Letter: S
Question
Solutions & Titrations -
1) What is the molarity of a solution made by dissolving 3.00g of sodium hydroxide, NaOH, in enough water to make 350 mL of solution?
2) How many mL of 0.500 M solution can be prepared by dissolving 5.00g of NaCl in water?
3) How many grams of Na2CO3 are needed to prepare 750 mL of 2.50 M Na2CO3?
4) A 10.00 mL sample of HCl is neutralized by 24.65 mL of 0.200 M NaOH in a titration. What is the molarity of the acid? (Write a balanced equation.)
5) A 10.00 mL smaple of H2CO3 is neutralized by 16.20 mL of 0.100 M NaOH in a titration. What is the molariry of the acid? (Write a balanced equations.)
Explanation / Answer
1)
Molar mass of NaOH,
MM = 1*MM(Na) + 1*MM(O) + 1*MM(H)
= 1*22.99 + 1*16.0 + 1*1.008
= 40 g/mol
mass,m = 3.00 g
number of mol,
n = mass/molar mass
= 3.0/40
= 0.075 mol
volume , V = 350 mL = 0.35 L
Molarity,
M = number of mol / volume in L
= 0.075/0.35
= 0.214 M
Answer: 0.214 M
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.