For the reaction CO(g) + 2H_2(g) CH_3OH(g) Delta G_700 K degree = -13.457 kJ. Wh
ID: 527392 • Letter: F
Question
For the reaction CO(g) + 2H_2(g) CH_3OH(g) Delta G_700 K degree = -13.457 kJ. What is K_p for this reaction at 700. K? a. 1.00 b. 1.54 c. 10.1 d. 2.31 e. none of these The anode in a voltaic cell and in an electrolytic cell is a. the site of oxidation and of reduction, respectively. b. the site of reduction and of oxidation, respectively. c. positive in both cells. d. the site of reduction in both cells. e. the site of oxidation in both cells. The cell reaction for a certain alkaline dry cell is Zn(s) + 2MnO_2(s) + H_2O(l) rightarrow Zn(OH)_2(s) + Mn_2O_3(s) Which of the following statements concerning this cell is/are correct? MnO_2(s) is oxidized to Mn_2O_3(s) during cell discharge. Water is consumed during the discharge of this cell. Zn(OH)_2(s) forms at the anode during discharge of this cell. a. 1 only b. 2 only c. 3 only d. 2 and 3 d. 2 and 3 e. 1, 2 and 3Explanation / Answer
Q8.
Find Kp
dG = -RT*ln(Kp)
-13457 J = -8.314 J/molK * 700K*ln(Kp)
Kp = exp(13457/(8.314 *700))
Kp = 10.09740
Kp = 10.1 nearest value
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.