For the reaction 2HI (g) H_2 (g) + I_2 (g), K_c = 0.290 at 400 K. If the initial
ID: 512596 • Letter: F
Question
For the reaction 2HI (g) H_2 (g) + I_2 (g), K_c = 0.290 at 400 K. If the initial concentration of HI is 4.0 times 10^-3M and the initial concentrations of H_2, and I_2 are both 1.50 times 10^- 3M at 400 K, which one of the following statements is correct? Select one The concentrations of HI and I_2 will increase as the system is approaching equilibrium The concentrations of H_2 and I_2 will increase as the system is approaching equilibrium. The system is at equilibrium. The concentrations of H_2 and HI will decrease as the system is approaching equilibrium. The concentration of HI will increase as the system is approaching equilibrium.Explanation / Answer
Qc = [H2][I2]/[HI]^2
= (1.50*10^-3)*(1.50*10^-3)/ (4.0*10^-3)^2
= 0.1406
Kc = 0.2990
Since Qc < Kc, the reaction is moving to product side
So, concentration of product will increase and that of reactant will decrease
Answer: b
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.