16.1 mL of 0.0478 M sodium thiosulfate is used to reach an end point with 10 mL
ID: 525421 • Letter: 1
Question
16.1 mL of 0.0478 M sodium thiosulfate is used to reach an end point with 10 mL of Calcium Iodate. Using math we find that 7.696x10-4 mols of thiosulfate was used in the rxn. Since there is a 1 to 6 ratio of Ca(IO3)2 to thiosulfate, this means 1.283x10-4 mols of iodate was present in the the rxn. 1.283x10-4 mols/10ml = 0.0128 M for the Ca(IO3)2.
Now I set up the icetable how i think i need to but correct me if I'm wrong:
dissassiocation of the Ca(IO3)2
Now, using everything i've given, how do I
1.determine the solubillity of the Ca(IO3)2
2. Caluclate the Ksp of the Ca(IO3)2
Ca(IO3) <---> Ca2+ 2IO3- NA 0 0 -x +x +2x - +x +2xExplanation / Answer
The titration reaction-
IO3-+5I- +6H+--->3I2 +3H2O
2S2O32- +I2 --->S4O62-+2I-]*3
---------------------------------------------------------------------------
net rxn- IO3-+6S2O32-++6H+--->3S4O62-+3H2O+I-
For Ca(IO3)2---->Ca2+ +2IO3-
the titration rxn would be-Ca(IO3)2+12S2O32-++12H+--->6S4O62-+6H2O+2I- +Ca2+ +24Na+
Calcium iodate and sodium thiosulfate react in 1:12 molar ratio
moles of sodium thiosulfate reacted=0.0478mol/L*16.1ml*10^-3L/ml=7.696*10^-4 moles
moles of calcium iodate reacted=1/12 *7.696*10^-4 moles=6.413*10^-5 moles
molarity of calcium iodate=6.413*10^-5 moles/10ml=6.413*10^-5 moles/0.01L=6.413*10^-3 M
you have found out the actual moles of iodate present in the solution after dissolution=solubility of iodate=[IO3-]eq=6.413*10^-3 M
Let the solubility of iodate be S,then
Ca(IO3)2---->Ca2+ +2IO3- gives
S=[IO3-]=6.413*10^-3 M
[Ca2+]=1/2*S=1/2*6.413*10^-3 M=3.206*10^-3M
ksp=[Ca2+] [IO3-]=(3.206*10^-3 M)(6.413*10^-3 M)=2.056*10^-5
ksp=2.056*10^-5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.