Based on the titration curve above, what volume of titrant was needed to reach t
ID: 524914 • Letter: B
Question
Based on the titration curve above, what volume of titrant was needed to reach the 15 mL 30 mL 4 mL 45 mL Based on the titration curve above, what would be the estimated pH at the equivalent 12.4 10.0 2.4 4.4 Based on the titration curve what would be the estimated pK_a. for the 12.4 10.0 4.4 7.2 Given the following information: Cd(s) l Cd^2+(aq) || Ag^+(aq) | Ag(s) E_cell degree = +1.20 V CD^2+(aq) + 2e^- rightarrow Cd(s) E_red degree = -0.401 V Calculate E_red degree for: Ag^+(aq) + e^- rightarrow Ag(s) -1.999 V -0.799 V +1.999 V +1.502 VExplanation / Answer
Q8.
find volume needed to rech the quivalence point
from the graph, the volume is approx --> 30 mL (Actually about 28 mL)
Q9.
find pH at equuivalence point
in V = 28 mL. then pH = 10 approx
Q10
find pKa from the list
the pH = pKa, when half point
the half point V = 28mL/2 = 14 mL
the pH At V = 14 mL
approx 7.5
Q11
E° = Ecathode E anode
1.20 = Esilver - (0.401)
Esilver = 1.2 + 0.401 = 0.799 V
best answer is not shown, probably seen in E. it is positive 0.799 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.