A 50.0 mL sample of a gas was found to have a pressure of l.0 atm at 25 degree C
ID: 524911 • Letter: A
Question
A 50.0 mL sample of a gas was found to have a pressure of l.0 atm at 25 degree C. What will be the new volume if the temperature is changed to 50 degree C at constant pressure? A 2.00 L sample of Nitrogen gas at 25.0 degree C was found to have a pressure of 1.00 atm. How many moles of gas are present and what is the mass of the gas in grams? The total pressure in a mixture of Nitrogen and chlorine gas was found to be 1.65 atm. if the partial pressure of Nitrogen was 0.65 atm, what is the partial pressure of Chlorine gas. Octane, C_8H_18, is a flammable hydrocarbon. It undergoes a combustion reaction (with oxygen gas) to produce Carbon dioxide and Water. Write a balanced chemical equation for this reaction How many mole of oxygen is consumed if 0.050 mol of octane undergoes Combustion?Explanation / Answer
Q8.
V = 50 mL, P = 1 atm, T = 25°C = 298K
find new volume when T = 50°C = 323 K
so
V1/T1 = V2/T2
substitute
50/298 = V2/323
V2 = 323/298*50 = 51.20 mL
ii
V = 2 L of N2gas T = 298K, P = 1 atm
find moles of gas present
mol from ideal gas law
PV = nRT
n = PV/(RT)
n = (1)(2)/(0.082*298) = 0.08184645 moles of gas
mass = mol*MW
MNW of N2 = 28 g/mol
mass = mol*MW = (0.08184645*28) = 2.2917006 g of N2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.