A student determines the concentration chloride in an unknown sample by pipettin
ID: 523807 • Letter: A
Question
A student determines the concentration chloride in an unknown sample by pipetting 10 mL of the sample and 10 mL of 1.000 times 10^-5 M e solution to a 100 mL flask and diluting to volume with 1 M H_2SO_4. A series of six chloride standards were prepared using a 0.0100 M standard chloride solution, adding an increasing volume of chloride to 100 mL volumetric flasks, in addition to 10 mL of 1.000 times 10^-5 M quinine. Each solution was diluted to volume with 1 M H_2SO_4. Calculate the chloride concentration for the unknown using the collected fluorescence data and the Stern-Volmert graph below for the data.Explanation / Answer
Quenching, a decrease in fluorescence intensity, of a fluorophore can be described by the Stern-Volmer equation
I0 / I = 1 + K [Q]
where I0 and I are the fluorescence intensity in the absence and presence of a quencher (Q), K is the quenching constant, and [Q] is the molar concentration of the quencher. If the value of K is known or has been determined, the concentration of the quencher [Q] can be determined by measuring I0 and I.
I0 = 140
I = 133.50
K is the slope of the line = 25.636
140/133.50 = 1+ 25.636 [Q]
0.0487 = 25.636 [Q]
[Q] = 0.0487 / 25.636 =0.0019 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.