A student decides to move a box of books into her dormitory room by pulling on a
ID: 1280911 • Letter: A
Question
A student decides to move a box of books into her dormitory room by pulling on a rope attached to the box. She pulls with a force of 160 N at an angle of 27 degrees above the horizontal. The box has a mass of 25.3 kg, and the coefficient of friction between box and floor is 0.268. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2
Find the acceleration of the box.
Answer in units of m/s^2
Explanation / Answer
sum forces in the y
N - m g + F sin theta = 0
N = m g - F sin theta = 25.3*9.81 - 160*sin(27 degrees)= 175.6 N
sum in the x
F cos theta - friction = m a
but friction = u N
160*cos(27 degrees) - 0.268*175.6 = 25.3*a
a= 3.77 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.