The standard reduction potential for a substance indicates how readily that subs
ID: 523652 • Letter: T
Question
The standard reduction potential for a substance indicates how readily that substance gains electrons relative to other substances at standard conditions. The more positive the reduction potential, the more easily the substance gains electrons.
Consider the following:
Zn2+(aq)+2eZn(s), Ered=0.763 V
Cu2+(aq)+2eCu(s), Ered=+0.337 V
Part B
What is the standard potential, Ecell, for this galvanic cell? Use the given standard reduction potentials in your calculation as appropriate.
Express your answer to three decimal places and include the appropriate units.
Explanation / Answer
from data table:
Eo(Zn2+/Zn(s)) = -0.763 V
Eo(Cu2+/Cu(s)) = 0.337 V
the electrode with the greater Eo value will be reduced and it will be cathode
here:
cathode is (Cu2+/Cu(s))
anode is (Zn2+/Zn(s))
The chemical reaction taking place is
Cu2+ + Zn(s) --> Cu(s) + Zn2+
Eocell = Eocathode - Eoanode
= (0.337) - (-0.763)
= 1.10 V
Answer : 1.10 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.