The standard reduction potential for a substance indicates how readily that subs
ID: 509083 • Letter: T
Question
The standard reduction potential for a substance indicates how readily that substance gains electrons relative to other substances at standard conditions. The more positive the reduction potentia, the more easily the substance gains electrons. consider the following. Zn^2+ (aq + 2e^- rightarrow Zn(s), E degree red = -0.763 V Cu^2 + (aq) + 2e^- rightarrow Cu(s), E degree red = + 0.337 V Part B What is the standard potential, E_cell degree, for this galvanic cell? Use the given standard reduction potentials in your calculation as appropriate.Explanation / Answer
Zn2+ (aq) + 2e- —>Zn (s) Eo = -0.763 V
Cu2+ (aq) + 2e- —> Cu (s) Eo = +0.337 V
the one with greater Eo value will be reduced and will be the cathode
the other one will be the anode
Here cathode is Cu electrode and anode is Zn electrode
Eo cell = Eo cathode - Eo anode
= 0.337 V - (-0.763) V
= 1.100 V
Answer: 1.100 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.