At constant volume, the heat of combustion of a particular compound, compound A,
ID: 521842 • Letter: A
Question
At constant volume, the heat of combustion of a particular compound, compound A, is -3377.0 kJ/mol. When 1.609 g of compound A (molar mass = 103.91 g/mol) was burned in a bomb calorimeter, the temperature of the calorimeter (including its contents) rose by 7.713 degree C. Using this data, what is the heat capacity (calorimeter constant) of the calorimeter? Suppose a 3.575 g sample of a second compound, compound B, was combusted in the same calorimeter, and the temperature rose from 25.69 degree C to 31.58 degree C. What is the heat of combustion per gram of compound B?Explanation / Answer
1)
number of mol of compound burnt,
n = mass / molar mass
= 1.609/103.91
= 0.0155 mol
heat released,
q = n*delta H
= 0.0155 mol * (-3377.0 KJ/mol)
= -52.29 KJ
This heat is absorbed by calorimeter
use
|q| = C*delta T
52.29 KJ = C * 7.713 oC
C = 6.780 KJ/oC
Answer: 6.780 KJ/oC
2)
Q = C*delta T
= 6.780 KJ/oC * (31.58 - 25.69) oC
= 39.93 KJ
This is heat released by substance
heat of combustion = -39.93 KJ/3.575 g
= -11.17 KJ/g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.