At constant volume, the heat of combustion of a particular compound, compound A,
ID: 475653 • Letter: A
Question
At constant volume, the heat of combustion of a particular compound, compound A, is -3214.0 kJ/mol. When 1.125 g of compound A (molar mass = 108.33 g/mol) was burned in a bomb calorimeter, the temperature of the calorimeter (including its contents) rose by 3.015 degree C. Using this data, what is the heat capacity (calorimeter constant) of the calorimeter? Suppose a 3.243 g sample of a second compound, compound B, was combusted in the same calorimeter, and the temperature rose from 25.01 degree C to 28.68 degree C. What is the heat of combustion per gram of compound B?Explanation / Answer
Step1 Heat of combustion for 1.125 g = 3214.0 x 1.125/108.33 = 33.37 kJ
Step2 Heat capacity = 33.37/Rise in temperature = 33.37/3.67 = 9.09 kJ/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.