You wish to measure the iron content of the well water on the new property you a
ID: 521100 • Letter: Y
Question
You wish to measure the iron content of the well water on the new property you are about to buy. You prepare a reference standard Fe^3+ solution with a concentration of 7.82 times 10^-4 M. You treat 13.0 mL of this reference with HNO_3 and excess KSCN to form a red complex, and dilute the reference to 40.0 mL. The diluted reference is placed in a cell with a 1.00-cm light path. You then take 15.0 mL of the well water, treat with HNO_3 and excess KSCN, and dilute to 100.0 mL. This diluted sample is placed in a variable pathlength cell. The absorbance of the reference and the sample solutions match when the pathlength is 2.63 cm. What is the concentration of iron in the well water? For each solution, the zero is set with a blank. [Fe^3+]_well water =Explanation / Answer
Cref = 7.82x 10^-4 x 13 / 45
= 2.54 x 10^-4 M
A = e b C
Csample = C ref x b ref / b sample
= 2.54 x 10^-4 x 1 / 2.63
= 9.66 x 10^-5 M
[ Fe+3 ]well water = 9.66 x 10^-5 x 100 / 15
[ Fe+3 ]well water = 6.44 x 10^-4 M ----------------------------> answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.