You wish to create a bufer inrus acid as your weak acid CHNO, K,-724. Part 1: If
ID: 705462 • Letter: Y
Question
You wish to create a bufer inrus acid as your weak acid CHNO, K,-724. Part 1: If you have 41.4 mL of an 0.121 M solution of HN02 and 0.147 M solution of Nor what is the pH? 3.22 Part 2: Supposing you wish to create a solution with a pH of 3.27. If you begin with 41.4 mL of a 0.121M solution of HNO2, how many grams of NaNo, would you have to add to the solution. Assume that the volume does not change in the process. 0.466 Part 3: Instead, you begin with 41.4 mL of a 0.121 M solution of HN02 and decide to create your buffer solution by adding NaOH to the system. How many grams of NaOH would you have to add in order to have your desired pH of 3.27? Assume that the volume does not change in the process. 0.27Explanation / Answer
Answer
0.1151g
Explanation
Henderson-Hasselbalch equation is
pH = pKa + log([A-] /[HA])
3.27 = 3.14 + log([NO2-] /[HNO2])
log([NO2-] /[HNO2]) = 0.13
[NO2-] /[HNO2] = 1.3490
[NO2-] = 1.3490[HNO2]
Buffer concentration = 0.121M
[ HNO2] + [NO2-] = 0.121M
[HNO2] + 1.3490[HNO2] = 0.121M
2.3490[HNO2]= 0.121M
[HNO2] = 0.0515M
[NO2-] = 0.121M - 0.0515M = 0.0695M
Initial moles of HNO2 = (0.121mol/1000ml) × 41.4ml = 0.0050094
No of moles of HNO2 required = (0.0515mol/1000ml)×41.4ml = 0.0021321
No of moles of HNO2 to be neutralized = 0.0050094 - 0.0021321 = 0.0028773
NaOH + HNO2 - - - - - - > NaNO2 + H2O
this is 1:1molar reaction
Therefore
to neutralize 0.0028773mole of HNO2, 0.0028773 moles of NaOH needed
Molar mass of NaOH = 40g/mol
Therefore
Mass of NaOH needed = 40g/mol × 0.0028773mol = 0.1151g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.