Suppose you start with 0.921 g of Al metal, and you collect 12.4 g of alum. What
ID: 520099 • Letter: S
Question
Suppose you start with 0.921 g of Al metal, and you collect 12.4 g of alum. What is the percent yield in this operation? Balance the reaction PCl_5 + H_2O rightarrow H_3PO_4 + HCl How many grams of HCl can be obtained from 10 grams of PC1_5? Balance the reactions CaCl_2 + Na_2CO_3 rightarrow CaCO_3 + NaCl NaCl + F_2 rightarrow NaF + Cl_2 If you start with 50 g of CaCl_2 and end up with 10 g of Cl_2, what is your percent yield for this reaction? Calculate the theoretical yield of alum if 0.200 g of aluminum was reacted with excess KOH and H_2SO_4?Explanation / Answer
Q5.
m = 0.921 g of Al(s)
m = 12.5 g of alum
find % yield
Note that Alum ahs the next formula --> KAl(SO4)2
so
mol of Al = mass/MW = 0.921/26.98 = 0.03413 moles
so expect 0.03413 mol of alum
mass recovered = 12.4
mol = mass/MW = 12.4/474.3884 = 0.026138
% yield = real /theoretical * 100% = 0.026138/0.03413 * 100
% yield = 76.58365 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.