Calculate the mass of the white solid calcium carbonate that forms when 250.0 mL
ID: 518958 • Letter: C
Question
Calculate the mass of the white solid calcium carbonate that forms when 250.0 mL of a 0.100 M calcium nitrate solution is mixed with 200.0 mL of a 0.150 M sodium carbonate solution. 1st, write out the balanced chemical reaction:calculate the number of moles of BOTH calcium nitrate and sodium carbonate: determine which solution is the “limiting reactant” _________________________ based on this, how many moles of product, white solid calcium carbonate, do you expect to form: _________________________ , determine the mass of calcium carbonate you expect to form from the reaction:
Explanation / Answer
balanced chemical equation :
Ca(NO3)2 + Na2CO3 ---------------> CaCO3 + 2 NaNO3
b)
moles of Ca(NO3)2 = 250 x 0.1 / 1000 = 0.025
moles of Na2CO3 = 200 x 0.15 / 1000 = 0.03
c)
Ca(NO3)2 + Na2CO3 ---------------> CaCO3 + 2 NaNO3
1 1
0.025 0.03
limiting reagent is Ca(NO3)2.
c)
moles of product = 0.025 mol
mass of product = 2.5 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.