What is the molarity of 25.4 mL of an unknown H_2SO_4 acid solution which was ne
ID: 518261 • Letter: W
Question
What is the molarity of 25.4 mL of an unknown H_2SO_4 acid solution which was neutralized by 87.6 ml of .54 M NaOH solution? H_2SO_4 (aq) + 2 NaOH (aq) rightarrow 2 H;0 (I) + Na_2SO_4 (aq) The following reaction is used as a propulsion reaction to launch space shuttles into Earth's orbit. Which reactant is oxidized and which reactant is reduced in the reaction? Explain your answers. 10Al(s) + 6 NH_4CIO_4(aq) rightarrow 4 AI_2O_3 (s) + 2 AlCl_3(aq) + 12 H_2O(l) + 3 N_2(g) A 4.53 g hot iron cube initially at 87 degree C is dropped into a beaker filled with 80.91 g of liquid mercury at 20 degree C. What will be the final temperature of both substances at thermal equilibrium?Explanation / Answer
2NaOH + H2SO4 ---> Na2SO4 + 2H2O
Moles of NaOH = molarity *volume =0.54 mol/L*(0.0876 L)=0.04734 mol
From the reaction, 2 moles of base -------------> 1 mol of acid
0.04734 mol of NaOH ----------------------->
Moles of acid = 0.023652 mol
Molarity = moles of acid /voulme of acid=0.023652/0.0254 L=0.93 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.