Assume you have ingested an entire tube of toothpaste, which contained exactly 1
ID: 517264 • Letter: A
Question
Assume you have ingested an entire tube of toothpaste, which contained exactly 100mL (approx. 3.4 oz) and 1000pm of fluoride. All of this fluoride enters your circulatory system, which has 5 L of blood. For the purpose of this calculation, consider only water-bound and fluoride-bound hemoglobin as present in the system; assume that oxygen will bind to whatever water-bound hemoglobin remains after fluoride has bound, and take the concentration of fluoride in the blood to be constant. Under these conditions and before oxygen enters into the equilibria, what is the ratio of fluoride-bound to water-bound hemoglobin in your blood?
Calculated Keq = -431.81 M-
Explanation / Answer
Solution:
The computation are expressed below,
Total blood oxygen content = amount dissolved in plasma + amount bound to haemoglobin
Hb + O2 <---> HbO2
at normal condition RBC carries 197 ml O2 / L of blood
total arterial O2 carrying capacity - 3 ml dissolved O2 / L blood + (197 ml HbO2 / L blood) = 200 ml O2 / L blood
for 5 L blood it is of 1000 ml O2
Concentration of O2 in blood is ( 200 /36) / 1 L = 5.55 M (normal condition)
Fluoride concentration in blood (after consuming paste) = 1000 ppm = 1000 mg/L = 1 g/L = (1/18.9984) / L = 0.052M
rate of fluoride bound is (0.052 / 5.55) * 100% = 0.93 %
Hence the consumption fluoride of 1000 ppm is having minor health hazard in adults but severe in toddler case.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.