Assume you have a one-year investment horizon and are trying to choose among thr
ID: 2718984 • Letter: A
Question
Assume you have a one-year investment horizon and are trying to choose among three bonds. All have the same degree of default risk and mature in 10 years. The first is a zero-coupon bond that pays $1,000 at maturity. The second has an 7.2% coupon rate and pays the $72 coupon once per year. The third has a 9.2% coupon rate and pays the $92 coupon once per year.
a. If all three bonds are now priced to yield 7.2% to maturity, what are their prices? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Zero 7.2% Coupon 9.2% Coupon
Current prices $
b-1. If you expect their yields to maturity to be 7.2% at the beginning of next year, what will their prices be then? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Zero 7.2% Coupon 9.2% Coupon
Price one year from now $ $ $
b-2. What is your rate of return on each bond during the one-year holding period? (Do not round intermediate calculations.Round your answers to 2 decimal places.) Zero 7.2% Coupon 9.2% Coupon
Rate of return % % %
Explanation / Answer
a) Bond 1
Price = par value/(1 +YTM)^N = 1000/(1+0.072)^10 = 498.944
Bond 2
K = N
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 10
BOND PRICE= [(7.2*1000/100)/(1 + 7.2/100)^k] + 1000/(1 + 7.2/100)^10
k=1
= 1000
Bond 3
K = N
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 10
BOND PRICE= [(9.2*1000/100)/(1 + 7.2/100)^k] + 1000/(1 + 7.2/100)^10
k=1
=1139.18
2) Price after 1 year
Bond 1
Price = par value/(1 +YTM)^N = 1000/(1+0.072)^9 = 534.87
Bond 2
K = N
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 9
BOND PRICE= [(7.2*1000/100)/(1 + 7.2/100)^k] + 1000/(1 + 7.2/100)^9
k=1
= 1000
Bond 3
K = N
BOND PRICE= [(Coupon)/(1 + YTM)^k] + Par value/(1 + YTM)^N
k=1
K = 9
BOND PRICE= [(9.2*1000/100)/(1 + 7.2/100)^k] + 1000/(1 + 7.2/100)^9
k=1
=1129.2
Rate of return:
((end of year price + coupon)/beginning of year price)-1)*100
Bond 1
((534.87+0)/498.944)-1)*100 = 7.2%
Bond 2
((1000+72)/1000)-1)*100 = 7.2%
Bond 3
((1129.2+92)/1139.18)-1)*100 = 7.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.